Linkek a témában:
Az ipari forradalom és következményei
Jellemzői
* Kettős forradalomról beszélhetünk: ipari termelés új korszaka és a polgári átalakulás megszilárdulása.
* Komplex változás: ipar- és agrárszektor arányának változása, demográfiai robbanás, társadalmi struktúraváltás.
* Az európai régióban különböző időpontokban bontakozik ki az ipari forradalom.
* Feltétele: szabad munkaerő (bekerítések következményeként jön létre), tömegcikkek utáni kereslet, eredeti tőkefelhalmozás (gyarmatokról érkező árúk tömeges feldolgozása új technológiát igényel és az ottani kereslet is a tömeges feldolgozást tesz szükségessé).
* Kialakulnak ipari körzetek, tömegtermelés, világpiac, vállalkozó-bérmunkás viszony, urbanizáció.
* Új energiaforrások használata.
* Új anyagok használata (mesterségesen előállított).
* Nagyvállalatok megjelenése.
Második ipari forradalom
Az ipari forradalom komplex gazdasági-társadalmi átalakulás. Az ipari, az agrárszektor, az infrastruktúra forradalma, miközben demográfiai, társadalmi – strukturális és urbanizációs forradalom is lezajlott. Három lényeges folyamata volt: új anyagok feltűnése, új energia és erőforrások születése, a gépesítés és a munkaszervezés új formái.
A második ipari forradalom 1871 és 1914 között új találmányokat hozott a vegyészetben, az elektromosságban, az olajiparban és az acéliparban. Az árucikkek tömegtermelése szintén fejlődésnek indult, az étel, az ital, a ruházat, a közlekedés, a korai rádiók, és gramofonok előállításának gépesítése a lakosság szükségleteit szolgálta, egyúttal egyre több munkahelyet teremtett. A „második ipari forradalom” a centrum kiszélesedésével és átrendeződésével járt együtt. Az átrendeződő világgazdaság új és növekvő súlyú vezető hatalmai Németország és az Egyesült Államok.
Mezőgazdasági forradalom
Mezőgazdasági forradalom a Föld történetében többször is történt. Ugyanakkor a kifejezés igencsak bizonytalan, sok esetben a forradalmi átalakulást megállapító állításokat a történészek vitatják.
Mezőgazdasági forradalmak:
* A mezőgazdaság kialakulása – (körülbelül 10 000 évvel ezelőtt) – megalapozza az emberi civilizáció fejlődését.
* Brit mezőgazdasági forradalom (18. század) – elősegíti az ipari forradalom kialakulását
* Skót mezőgazdasági forradalom
* Zöld forradalom (1945-től) az ipari trágya bevezetése és az új termények nagyban növelik a világ mezőgazdasági termelését.
A technika két forradalma
Az emberi technika fejlődéstörténetének rejtélyes jelenségei közé tartozik, hogy egyes népcsoportok kultúrája a kőkorszak színvonalán maradt, másoké középkori társadalmi és technikai körülmények között rekedt meg évszázadokig, miközben a technika fejlődése földrajzilag jól körülhatárolható gócokban felgyorsult. A fejlődés súlypontja újból és újból nyugati irányba helyeződött: Mezopotámiából a Mediterráneumba, onnan Nyugat-Európába, Angliába, majd Észak-Amerikába - most pedig a Csendes-óceán partvidékére, Japánba.
Ipar.lap
Minden, ami az iparral kapcsolatos a Járműipartól az élelmiszeriparig. Gyártók, kis és nagykereskedelmek, forgalmazók....... minden egy helyen!
Meghatározás
Ipari forradalom a neve annak az átfogó társadalmi, gazdasági és technológiai változásnak, amely 1769 és 1850 között először Nagy-Britanniában, majd Európa és Észak-Amerika egyes régióiban zajlott le. Az átalakulás az eleinte szénfűtésű gőzgép feltalálásával és a kezdetben textilüzemekben elindult gépesítéssel kezdődött. Az ipari forradalom technológiai és gazdasági folyamatainak a gőzhajtású hajók, csónakok, és a gőzvasút bevezetése adott újabb lendületet. A folyamatok a 19. században újabb forradalmi változásokhoz vezettek és továbbgyűrűztek az egész világra (második ipari forradalom).
Ön azt választotta, hogy az alábbi linkhez hibajelzést küld a lap.hu oldal szerkesztőjének. Kérjük, írja meg a szerkesztőnek a megjegyzés mezőbe, hogy miért találja a lenti linket hibásnak, illetve adja meg e-mail címét, hogy az észrevételére reagálhassunk!